club show 2011

 

Domare:  Ann-Christine Johansson

 

I samarbete med Phalénesällskapet

västra avdelningen.

 

 

Nu har Club

Showen varit många ställde upp även i år. Även om vi saknade en hel del!

BIR valp blev lilla Honey Queen`s Opus och BIM valp

Bamse`s Angel

 

e. Such Ufo Del Birocciaio u. Such Fjughalls Vivace Caressa

 

uppf/äg: Suzanne Lindskog och Runar Herbertsson, Vårgårda.

Honey Queen´s Jessamin

1/1 hp 4 Bästa tik

 

u. Skymningen`s Bianchina

 

uppf:Inger Fjugstad, Nossebro

 

äg:Suzanne Lindskog och Runar Herbertsson, Vårgårda.

Här är lite mingel.

 

Inofficiell

 

UTSTÄLLNING

Den

1/5-11 i Gräfsnäs

 

VOLPINO ITALIANOSÄLLSKAPET

Inbjuder till

Det var en

mycket trevlig plats och sol hela dagen men tyvärr en iskall vind.

 

Men vi hade

det trevligt och allt gick fort och bra.

Ett stor tack till domaren

Ann-Christine Johansson som på mycket kort varsel kunde rycka in.

 

Tack även till Suzanne och Runar för ert arbete inför och under dagen.

BIS för dagen blev

Gastone Del Colle Degli Ulivi från unghundsklassen,

 

 nyss hemkommen från Italien.

BIM blev Nord uch Honey Queen`s Gelsomina.

Resultat:

Valpar:

Hanar:

 

Honey Queen´s Opus BIR valp

 

f. Such Lyssanängens Sirocco u. Such Honey Queen´s Olympia

 

Uppf/äg. A. Hjälm, Lövstabruk

Tikar:

 

Bamse`s Angel BIM valp

 

e. Nord uch Honey Queen`s Siciliano u. Such Kamajakin AnnaStiina

 

Uppf/äg. A. Fundin, Östervåla

Hanar:

Öppen klass:

 

Alkemillas Gabriel 1/1 hp 2 bästa hane

 

e. Such Franz Del Monte Frondoso u. Rosenbuskens Desire

 

ùppf: C. Ekström, Norge äg: A. Hjälm, Lövstabruk

Champion klass:

 

Seuch Ufo Del Birocciaio 1/1 hp 3 bästa hane

 

e. Zenzero Della Genzianella u. Tata

 

uppf. Antonio Crepaldi, Italien

 

äg: Suzanne Lindskog och Runar Herbertsson, Vårgårda.

Tikar:

Junior BIR Honey Queen´s Jessamin.

Unghund:

 

Gastone Del Colle Degli Ulivi 1/1 hp bästa hane BIR/BIS

 

e. Itch ww-8 Only e. Nina

 

Uppf: Roberto Francini, Italien

 

äg: Suzanne Lindskog och Runar Herbertsson, Vårgårda.

 

 

Junior klass: 

 

 

Mosjöns Farina 1/4

 

e. Such Ufo Del Birocciaio  u. Such Fjughalls Vivace Caressa

 

uppf: Suzanne Lindskog och Runar Herbertsson, Vårgårda.

 

äg: Synöve Böhle, Norge

Mosjöns Fiorella 1/3

hp

 

e. Alkemillas Gabriel u. Honey Queen´s Jenna

 

uppf: A. Hjälm, Lövstabruk

 

äg: A. Fundin, Östervåla

 

Vaganza 1/2 hp

 

e.Velveteyes Lovely Hugo u. Rosbos Verona

 

uppf: Kitte Lilleberg, Skinskatteberg

 

äg. Janne Forslund, Göteborg

Öppen klass.

Skymmningens Doria 1/3

 

e. Lupetto Del Monte Frondoso u. Skymningens Contessa

 

uppf: Maud Pettersson-Nidmark, Ramnäs

 

äg:Anna-karin Falk, Årjäng

Jockums Filippa 1/1 hp

2 bästa tik

 

e. Such Mosjöns Bonnatti u. Skymningens Doria

 

uppf/äg: Anna-karin Falk, Årjäng

Jockums Frida 1/2

 

e. Such Mosjöns Bonnatti u. Skymningens Doria

 

uppf: Anna-karin Falk, Årjäng

 

äg:Lisa Abrahams, Alingsås

 

Championklass.

Nord uch Honey Queen´s

Gelsomina 1/1 hp BIM

 

e. Lampodegenio Dell Antica Etruria

 

u. Mirabella Dell Antica Etruria

 

uppf: A. Hjälm, Lövstabruk

 

äg: M. Andersson, Östhammar

Seuch Honey Queen`s

Milano 1/2 hp 3 bästa klass

 

e. Multi ch Skymningens Pajazzo

 

u. Mirabella Dell Antica Etruria

 

uppf/äg A.Hjälm, Lövstabruk

 

 

Dk uch Seuch Mosjöns

Caramia 1/3 hp

 

e. Lupetto Del monte Frondoso

 

u. Such Fjughalls Vivace Caressa

 

uppf/äg: Suzanne Lindskog och Runar Herbertsson, Vårgårda.

Veteran klass:

Murbräckans Cosmonova

1/2 hp

 

e. ITch Enea Dell`Antica Etruria

 

u. Filuse Dell`Antica Etruria

 

uppf: C. Hofgren, Örsundsbro

 

äg: Erika Lundkvist, Tollered

Seuch Fjughalls Vivace

Caressa 1/1 hp

 

e. Cingaro`s Mikael